340
Lightweight Grip Safety Glove
Product Features
- A light, elastic low-lint glove, resistant to deformation and which keeps its shape longer
- Protects the hand in damp environments or against aggressive detergents or alcohols
- Breathable back of hand to reduce perspiration
- Surface provides tactile feel and better grip
- Minimal allergy risks
- Designed for easy movement and continuous wear
- No irritation by seams in contact with the skin
Further Information
Showa Blue Opti Grip 340 gloves are lightweight seamless gloves with a textured latex coated palm. The seamless knit liner reduces irritation and allows for a very breathable glove that nevertheless keeps your hand warm when touching cold surfaces.
Product Specifics
| Construction Type | Knitted |
|---|---|
| Liner | Nylon |
| Series | 340 |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| Cat Level | II |
|---|---|
| EN 388:2003 | 2121 |
EN 388:2003
| Value | 2121 | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 2(1-4) | |
| Cut Resistance | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 2(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
Selected Option Specifics
| SKU | SHO3403 |
|---|---|
| Size | 8/L |
| Main Colour | Purple |
| Secondary Colour | Grey |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 10 |
| Packs Per Case | 1 |
Packaging
| Weight | 54g |
|---|---|
| Pack weight | 0.06kg |
| Case height | 25cm |
| Case length | 68cm |
| Case width | 40cm |
| Case weight | 8.28kg |
You may also like
CS720
Fully Nitrile Coated Glove with Extended Cuff
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:J, K, L, M, N, O, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:3132A | EN 407:2004:X1XXXX | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 388:2016:3132A
BMG560
Chemical Resistant Flock Lined Nitrile Gauntlet
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:A, J, K, L, M, N, O | EN 388:2016 + A1:2018:4102X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 21420:2020
Neon
High Visibility Glove with a Lightweight 3/4 Nitrile Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4111X | EN 388:2003:4111 | EN 388:2016:4111X
BMG215
Soft & Durable Nitrile Foam Coated Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4131X | EN 388:2016:4131X
340
Enquiry for: 340
Thank you for your message. We'll be in touch soon.