Aegis 237-16T Sleeve
Cut-Resistant Sleeve Made with Dyneema
Product Features
- Made with cut-resistant Dyneema
- 16-inch length
- Thumb loop to provide critical wrist protection
- One size fits most
- Maximum comfort and flexibility
Certifications
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
2X40C
ANSI/ISEA 105:2016
A3 | X | X
EN 388:2016
2X40C
FOOD SAFE
Features
Further Information
Showa Aegis Sleeve provides EN388 Level 5 Cut Protection in a stretchable, form fitting yet very comfortable sleeve. Perfect for operations that require extended arm protection.
Product Specifics
| Coating | Uncoated |
|---|---|
| Cuff Style | Full Sleeve |
| Food Safe | ✓ |
| Liner | Dyneema |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| Cat Level | II |
|---|---|
| EN 388:2016 + A1:2018 | 2X40C |
| EN 420:2003 + A1:2009 | ✓ |
| ANSI/ISEA 105:2016 | A3, X, X |
| EN 388:2016 | 2X40C |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 2X40C | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 2(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | C(A-F) |
ANSI/ISEA 105:2016
| Value | A3, X, X | |
|---|---|---|
| Cut Resistance | A3(A1-A9) |
EN 388:2016
| Value | 2X40C | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 2(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | C(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | BST23716T |
|---|---|
| Size | One-Size |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 2 |
|---|---|
| Case Quantity | 60 |
| Packs Per Case | 30 |
Packaging
| Unit Height | 50mm |
|---|---|
| Unit Length | 410mm |
| Unit Width | 120mm |
| Pack height | 10cm |
| Pack length | 41cm |
| Pack width | 12cm |
| Weight | 40g |
| Pack weight | 0.08kg |
| Case height | 36cm |
| Case length | 44cm |
| Case width | 18cm |
| Case weight | 3kg |
Disposal
Discard used gloves in compliance with local regulations.
Cleaning
Wash at 40°C max using a neutral detergent. Performance level as per EN388 not guaranteed after washing. Do not use gloves that show signs of wear.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store away from light and humidity.
Recommendations for Use
Gloves provide protection from chemical and mechanical hazards shown. Do not wear gloves when there is a risk of entanglement by moving parts of machines.
You may also like
Houston Oilbloc
Dual Lined Glove with Oil Protective Qualities
EN 388:2016 + A1:2018:2231X | EN 407:2020:X2XXXX | EN 511:X 1 X | EN 21420:2020
EMG728
Cut Level B / A2 Cut Resistant Glove with Nitrile Sandy Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43B | EN 407:2020:X1XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A2, 6, 4
BO600
Lightweight Glove with PU Coated Fingertips
EN 388:2016 + A1:2018:0131X | EN 388:2016:0131X
A0520
Anti-Static Work Glove with Specialised Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4121X | EN 16350:2014 | EN 388:2016:4121X
Aegis 237-16T Sleeve
Enquiry for: Aegis 237-16T Sleeve
Thank you for your message. We'll be in touch soon.