BMG445
Powder-Free, Single Use Nitrile Glove
Product Features
- Textured finish on the fingertips to enhance grip
- Lightweight & comfortable with a 'second skin' feel
- Powder-free, non-sterile
- Category III
- AQL 4.0
- Latex free
- Beaded cuff
- A Thickness 0.09mm (4.5g)
Certifications
CAT III
EN ISO 374-1:2016
+ A1:2018 - TYPE C
+ A1:2018 - TYPE C
K, T
EN ISO 374-5:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
Micro Organisms + Virus
Features
Further Information
Lightweight, powder-free, single-use gloves with textured fingertips.
Product Specifics
| AQL | 4.0 |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Cuff Style | Beaded |
| Liner | Nitrile |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | III |
| EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type C | K, T |
| EN ISO 374-5:2016 + A1:2018 | Micro Organisms + Virus |
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type C
| Value | K, T |
|---|---|
| Type C | At least 1 chemical for 10 minutes |
| K | Sodium Hydroxide 40% |
| T | Formaldehyde 37% |
Selected Option Specifics
| SKU | BMG00445DF |
|---|---|
| Size | 8/M |
| Main Colour | Blue |
Ordering information
| Items per Pack | 1 |
|---|---|
| Case Quantity | 10 |
| Packs Per Case | 10 |
Packaging
| Unit Height | 500mm |
|---|---|
| Unit Length | 240mm |
| Unit Width | 95mm |
| Pack height | 6cm |
| Pack length | 18cm |
| Pack width | 10.5cm |
| Weight | 480g |
| Pack weight | 0.48kg |
| Case height | 25.8cm |
| Case length | 31.5cm |
| Case width | 24.5cm |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown
Inspect the gloves to ensure no damage is present
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
Single use glove. Not suitable for mechanical, thermal, heat, electrical, heavy chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
You may also like
TX630
Anti-Static Single-Use Glove Made of 100% Nitrile, Silicone Free
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:J, K, P, T | EN 16350:2014 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | EN 21420:2020
Rhode
Food Safe Powder-Free Single Use Glove
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:K, T, P | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus
TX724
Single Use Glove with Grip Pattern in Black Nitrile
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:J, K, P, T | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus
VX450
Single Use Examination Glove, 100% Vinyl, Powder Free, 240mm Long, 0.08mm Thick, Clear Colour
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:K, P, T | EN 455 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus
BMG445
Enquiry for: BMG445
Thank you for your message. We'll be in touch soon.