Buds Grip
Childrens Multi Purpose Glove
Product Features
- Knitted dipped technology ensures an outstanding fit and gives your hand freedom of movement
- Polyester liner provides stretch and flexibility whilst increasing abrasion resistance
- Crinkle foam latex coating maintains a secure grip, keeps your hands dry and resists abrasion / rips
- Soft, comfortable fit
- Excellent flexibility and durability
- Seamless liner prevents irritation
Certifications
CAT I
Further Information
The best protection for your children's hands. Soft, durable and comfortable
Product Specifics
| Coating | Foam Latex |
|---|---|
| Coating Type | Fully Coated |
| Cuff Style | Elasticated |
| Liner | Polyester |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | I |
Selected Option Specifics
| SKU | BUD0020 |
|---|---|
| Size | 5/XXS |
| Main Colour | Pink |
Ordering information
| Items per Pack | 5 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 24 |
Packaging
| Unit Height | 20mm |
|---|---|
| Unit Length | 200mm |
| Unit Width | 80mm |
| Pack height | 14cm |
| Pack length | 22cm |
| Pack width | 8cm |
| Weight | 39g |
| Pack weight | 0.42kg |
| Case height | 28.5cm |
| Case length | 49cm |
| Case width | 27cm |
| Case weight | 5.5kg |
You may also like
BMG735
Cut Resistant Glove with Sandy Nitrile Grip
EN 388:2016 + A1:2018:4X43C | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, X, X
Retail: 383
A Biodegradable General Purpose Glove with Exceptional Durability, Breathability and Fingertip Sensitivity
EN 388:2016 + A1:2018:4121X
Sapphire Total Lite
High Dexterity Fully Coated Nitrile Medium Cut Resistant Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4X43C | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A3, 4, 4 | EN 388:2016:4X42C
TRC750
High Cut Resistant Fully Coated Latex Glove
EN 388:2016 + A1:2018:3X43E | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, X
Buds Grip
Enquiry for: Buds Grip
Thank you for your message. We'll be in touch soon.