CMBC
High Performance Protective Boilersuit
Product Features
- Tough, high tear and abrasion resistant green PVC
- Long-lasting, re-usable protection
- Excellent resistance against acids, alkalis and common industrial chemicals
- Stitched and high frequency welded seams for added protection
- Available in a wide range of stock options to suit the wearer and work process
- Bespoke options available to order with the ChemCre8 system
- Proven chemical protection solution for over 30 years
- Available in a wide range of sizes with special sizes available to order
Certifications
EN 14605:2005
+A1:2009
+A1:2009
EN 14605:2005
+A1:2009
+A1:2009
Type 3
EN 14605:2005
+A1:2009
+A1:2009
Type 4
Further Information
Chemmaster suits are tough and uncompromising, with exceptional chemical resistant properties against many acids and alkalis.
Product Specifics
| Series | Chemmaster |
|---|---|
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| EN 14605:2005 + A1:2009 | Type 3,Type 4 |
EN 14605:2005 + A1:2009
| Type 3 | Protective clothing providing full-body protection against pressurized liquid chemicals. |
|---|---|
| Type 4 | Protective suits offering full-body protection against chemical sprays and mists. |
Selected Option Specifics
| SKU | CCCMB/001200/GN1 |
|---|---|
| Size | S |
| Main Colour | Green |
| Clothing Type | Boilersuit |
Ordering information
| Case Quantity | 10 |
|---|---|
| Units per Pallet | 480 |
Packaging
| Case height | 42cm |
|---|---|
| Case length | 41cm |
| Case width | 32cm |
| Case weight | 8.53kg |
You may also like
FRBH-EDW-EA-R
Chem FR Boilersuit with Hood, Double Elasticated Wrists, Elasticated Ankles and Reflective Tape
EN 1149-5:2018 | EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | EN 11612:2015:A1,B1,C1
CLEARANCE
Alpha Solway Chemsol Plus CPBH-EW
Chemical Splash Boilersuit
EN 1149-5:2008 | EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | EN 14116:2008:Index 1/5H/40 | ASTM F903 | ASTM D6413
FR09969
Chem FR Boilersuit with Hood, Velcro Adjustment Wrists and Ankles and Reflective Tape
EN 1149-5:2018 | EN 14605:2005 + A1:2009:Type 3,Type 4 | EN 11612:2015:A1,B1,C1
CMBC
Enquiry for: CMBC
Thank you for your message. We'll be in touch soon.