Sapphire Glove
Flexible and Lightweight Level B Cut Resistance Gloves
Product Features
- Enables precise handling of small components
- Offers a combination of comfort, dexterity and cut resistance
- Secure grip in light oily, greasy and dry conditions
- Excellent resistance to abrasion and rips for extended durability
- Elasticated wrist provides a secure fit
- Sanitized antimicrobial finish provides extra freshness
- Breathable liner keeps hand cool and helps to reduce perspiration
- Low lint liner
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
3X42B
EN 388:2016
3X42B
Features
Further Information
The 15 gauge liner and thin palm-dipped PU coating combine to deliver a cut resistant barrier that is ideal for the superior
Product Specifics
| Coating | Polyurethane |
|---|---|
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Gauge | 15 |
| Liner | Glass Fibre, HPPE, Nylon |
| Series | Sapphire |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 3X42B |
| EN 388:2016 | 3X42B |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 3X42B | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 3(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 2(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | B(A-F) |
EN 388:2016
| Value | 3X42B | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 3(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 2(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | B(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY660 |
|---|---|
| Size | 6/XS |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Unit Height | 10mm |
|---|---|
| Unit Length | 190mm |
| Unit Width | 90mm |
| Pack height | 13cm |
| Pack length | 19cm |
| Pack width | 9cm |
| Weight | 26g |
| Pack weight | 0.27kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth. Note: The performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown. Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
General handling glove with cut protection. Not suitable for thermal, electrical and chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
S-TEX KV3
Excellent Cut Resistance with a Latex Coated Palm
EN 388:2016 + A1:2018:3X44F | EN 407:2020:X2XXXX | EN 388:2016:3X44F
CLEARANCE
Sapphire Garnet
Palm Coated Latex with a Cut Resistant Aramid Liner
EN 388:2016 + A1:2018:3X44C | EN 407:2020:X2XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, 4, 4
CLEARANCE
BMG758
All-Conditions Grip Glove with High Cut Resistance and Sandy Nitrile Grip
EN 388:2016 + A1:2018:4X43D | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, X, X
Sapphire Glove
Enquiry for: Sapphire Glove
Thank you for your message. We'll be in touch soon.