Kopter+
High Cut Resistant Sleeve For Full Arm Protection
Product Features
- Full arm cut protection from wrist to shoulder
- Cut resistant: Level F (EN 388:2016)
- Lightweight - 13 gauge construction
- Thinner material on palm and back of hand improves comfort and dexterity when combined with a glove
- Adjustable Velcro Brand hook and loop fastening strap for a secure fit
- Thumbhole prevents sleeve from rising up and exposing the wrist
- Soft and comfortable to wear
- Ambidextrous
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4X41F
ANSI/ISEA 105:2016
A6 | X | X
Further Information
Comfortable 22 inch high cut resistant sleeve with a secure, adjustable fastening.
Product Specifics
| Cuff Style | Velcro Fastener & Elasticated |
|---|---|
| Liner | HPPE, Nylon, Polyester, Spandex, Steel Fibre |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4X41F |
| ANSI/ISEA 105:2016 | A6, X, X |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4X41F | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | F(A-F) |
ANSI/ISEA 105:2016
| Value | A6, X, X | |
|---|---|---|
| Cut Resistance | A6(A1-A9) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY1023 |
|---|---|
| Size | One-Size |
| Main Colour | Grey |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Unit Height | 14.3mm |
|---|---|
| Unit Length | 560mm |
| Unit Width | 135mm |
| Weight | 149g |
| Case height | 50cm |
| Case length | 62cm |
| Case width | 30cm |
| Case weight | 18kg |
You may also like
Sapphire Atom Foam
Ultra Lightweight Medium Cut Resistant Glove With Nitrile Foam Coating
EN 388:2016 + A1:2018:3X31D | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, X, X
GP-KV2R
Nitrile Coating and Grip Over a Cut Resistant Kevlar Liner
EN 388:2016 + A1:2018:3X44C | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A3, X, X | EN 388:2016:3X44C
Eco Rhodium
PU-Coated Glove with High Cut Resistance, Made with Recycled Polyester
EN 388:2016 + A1:2018:4X43E | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, X
CLEARANCE
Sapphire Garnet
Palm Coated Latex with a Cut Resistant Aramid Liner
EN 388:2016 + A1:2018:3X44C | EN 407:2020:X2XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A4, 4, 4
Kopter+
Enquiry for: Kopter+
Thank you for your message. We'll be in touch soon.