T5 PU
Flexible PU Palm and High Level Cut Resistance
Product Features
- High levels of resistance to abrasions, cuts and ripping
- Machine knitted liner constructed using HPPE fibres blended with Nylon and other synthetic yarns
- Flexible polyurethane (PU) palm
- Ventilated to keeps hands cool
- Sanitized antimicrobial finish provides extra freshness
- Elasticated wrist for a secure comfortable fit
- Wrist well protected
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
4X43B
EN 388:2016
4X43B
Further Information
T5PU offers outstanding cut resistance whilst maintaining a high degree of comfort and dexterity. The flexible PU coating protects the hand from oils and grease delivering effective long lasting grip when handling items with sharp edges.
Product Specifics
| Coating | Polyurethane |
|---|---|
| Cuff Style | Elasticated Knit Wrist |
| Gauge | 13 |
| Liner | Glass Fibre, HPPE, Nylon |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 4X43B |
| EN 388:2016 | 4X43B |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 4X43B | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | B(A-F) |
EN 388:2016
| Value | 4X43B | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | B(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY761 |
|---|---|
| Size | 7/S |
| Main Colour | Black |
| SKU | SKY765 |
|---|---|
| Size | 11/XXL |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 70g |
|---|---|
| Pack weight | 0.71kg |
| Case height | 24cm |
| Case length | 53cm |
| Case width | 32cm |
| Case weight | 6.14kg |
| Case height | 24cm |
|---|---|
| Case length | 53cm |
| Case width | 32cm |
| Case weight | 8.1kg |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth. Note: The performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown. Inspect the gloves to ensure no damage is present.
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
General handling glove with cut protection. Not suitable for thermal, electrical and chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
Recommendations for Use
General handling glove with cut protection. Not suitable for thermal, electrical and chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
Aria
Nitrile Foam Grip with 3D Moisturevap Breathability
EN 388:2016 + A1:2018:4131A | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A1, 4, 2 | EN 388:2016:4131A
Oregon
Ultra Lightweight Glove Nitrile Knuckles Coated and Great Oil Grip
EN 388:2016 + A1:2018:4121X | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A1, 3, X | EN 388:2016:4121X
Viton 890-09
Chemical Protection Gauntlet with Unsupported Cuff & Anatomical Shape
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:D, F, L | EN 388:2016 + A1:2018:1020X | EN 511:1 2 1 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 388:2016:1020X
TRC260
Waterproof and Oilproof General Handling Gauntlet with Excellent Grip Properties and Recycled Polyester
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:K, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:4121A | EN 407:2020:X1XXXX | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms | ANSI/ISEA 105:2016:A1, 3, 2
T5 PU
Enquiry for: T5 PU
Thank you for your message. We'll be in touch soon.