Torque Stealth
Flexible Impact Protection with Oil Grip
Product Features
- Anti-slip technology for enhanced cushioned grip
- Durable double synthetic leather construction
- Constructed using keprotec fabric by schoeller to enhance durability & provide temperature stability
- Dense, moulded TPR protection zones on knuckles, fingers, thumb & back of hand
- Textured grip reinforced with Kevlar applied to thumb & index finger
- Oil & water resistant palm
- Neoprene cuff resists snagging
- Anatomical design helps prevent hand fatigue
Certifications
CAT II
EN 388:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
3241AP
Features
Further Information
A durable & extremely flexible impact resistant glove reinforced at the thumb & index finger.
Product Specifics
| Coating | Polyester, PVC |
|---|---|
| Cuff Style | Velcro Fastener & Elasticated |
| Liner | Polyurethane, Synthetic Leather |
| Series | Torque |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2016 + A1:2018 | 3241AP |
EN 388:2016 + A1:2018
| Value | 3241AP | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 3(1-4) | |
| Cut Resistance (Coup Test) | 2(1-5) | |
| Tearing Resistance | 4(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) | |
| Cut Resistance (TDM Test) | A(A-F) |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY864 |
|---|---|
| Size | 10/XL |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Case Quantity | 60 |
|---|
Packaging
| Unit Height | 160mm |
|---|---|
| Unit Length | 310mm |
| Unit Width | 10mm |
| Weight | 300g |
| Case height | 51cm |
| Case length | 6cm |
| Case width | 27cm |
| Case weight | 19.8kg |
Storage
Gloves should be ideally stored in dry conditions in original packaging, away from direct sunlight.
Recommendations for Use
Do not wear gloves when there is a risk of entanglement by moving parts of machines. Both new and used gloves should be thoroughly inspected before being worn to ensure no damage is present.
You may also like
Retail: 341 Lite Purple
Multi-Purpose Glove with Advanced Latex Grip Technology
EN 388:2016 + A1:2018:2121X | EN 388:2016:2121X
BMG788
Steel and Nylon Protective Glove with Nitrile Foam Palm
EN 388:2016 + A1:2018:4X43E | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, X | EN 388:2016:4X43E
BMG784
Ultra Lightweight, Extreme Cut Resistant Gloves with Nitrile Foam Grip
EN 388:2016 + A1:2018:4X43F | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A6, X, X | EN 388:2016:4X43F
Zelena
A Lightweight and Durable PU Coated Cut Resistant Glove Made with Recycled Polyester
EN 388:2016 + A1:2018:4X43C | EN 420:2003 + A1:2009 | EN 388:2016:4X43C
Torque Stealth
Enquiry for: Torque Stealth
Thank you for your message. We'll be in touch soon.