Ultimus
Cut Level 5 Glove with Reinforced Thumb, Sponge Nitrile Palm
Product Features
- Seamless HPPE and glass cut resistant liner with an advanced sponge nitrile palm coating
- Excellent grip in damp, oily and dry conditions
- High levels of flexibility and dexterity
- 10 gauge liner and enhanced protective padding
- Reinforced thumb-line enhances durability and grip
- Breathable liner helps to keep the hands cool
- Elasticated wrist provides a secure fit
- Seamless liner prevents irritation
Certifications
CAT II
Features
Further Information
A flexible and durable glove providing a high level of resistance to cuts when handling sharp, slippery objects such as glass and metal.
Product Specifics
| Coating | Sponge Nitrile |
|---|---|
| Cuff Style | Elasticated |
| Gauge | 10 |
| Liner | HPPE |
| Series | Ultimus |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
Selected Option Specifics
| SKU | SKY673 |
|---|---|
| Size | 9/L |
| Main Colour | Black |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 87.5g |
|---|---|
| Pack weight | 0.88kg |
| Case height | 32cm |
| Case length | 52cm |
| Case width | 23cm |
| Case weight | 10.5kg |
Cleaning
Both new and used gloves should be thoroughly inspected before being worn to ensure no damage is present. Gloves should not be left in contaminated condition if reuse is intended in which case gloves should be cleaned as far as possible. If appropriate, decontamination may take place under lukewarm water using laundry soap and detergent. Don’t use chlorine bleaches.
Storage
Gloves should be ideally stored in cool, dry conditions in original packaging and away from direct sunlight.
Recommendations for Use
It is the responsibility of the end user and not the manufacturer to determine glove suitability for the intended use.
These gloves resist cut but are not cut proof. Do no subject to high speed or serrated blades. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement.
You may also like
Sapphire Silver
Medium Cut Resistance and Excellent Grip in Dry and Greasy Conditions
EN 388:2016 + A1:2018:4X42B | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A2, X, X
Eco Nickel
General Handling Glove with PU Coating, Made with Recycled Polyester
EN 388:2016 + A1:2018:3131X | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:X, 4, 2
TRC715
Recycled Polyester, HPPE and Steel Fibre Liner with Nitrile Foam Coating
EN 388:2016 + A1:2018:4X43E | EN 420:2003 + A1:2009 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, X | EN 388:2016:4X43E
CH601
Unlined Nitrile Glove with Hydrophobic PVA Layer
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, L | EN 388:2016 + A1:2018:3001X | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 21420:2020
Ultimus
Enquiry for: Ultimus
Thank you for your message. We'll be in touch soon.