4570
Sponge nitrile-coated work glove
Product Features
- Breathable back of hand to reduce perspiration
- Sponge nitrile grip finish
- Antibacterial and anti-odour treatment
- Does not contain silicones
- Seamless knit - No irritation by seams in contact with the skin
- Fluorescent High Visibility
Certifications
CAT II
Further Information
A light, elastic low-lint glove, resistant to deformation and which keeps its shape longer. The nitrile coating protects the hand from oils, hydrocarbons, grease and abrasion and provides optimal long lasting grip even in oily circumstances.
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | II |
| EN 388:2003 | 4131 |
EN 388:2003
| Value | 4131 | |
|---|---|---|
| Abrasion Resistance | 4(1-4) | |
| Cut Resistance | 1(1-5) | |
| Tearing Resistance | 3(1-4) | |
| Puncture Resistance | 1(1-4) |
Selected Option Specifics
| SKU | BST4570HV2 |
|---|---|
| Size | 8/M |
| Main Colour | Orange |
Ordering information
| Items per Pack | 12 |
|---|---|
| Case Quantity | 72 |
| Packs Per Case | 6 |
Packaging
| Weight | 47g |
|---|---|
| Pack weight | 0.61kg |
| Case height | 25cm |
| Case length | 35cm |
| Case width | 27cm |
You may also like
Sapphire Total
Oil Resistant Water Repellent Cut Resistant Grip Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4X43E | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A5, X, X
Torq Bora
High Cut Resistant Impact Glove with Robust and Flexible Impact Panel
EN 388:2016 + A1:2018:4X43FP | EN 407:2020:X1XXXX | ANSI/ISEA 105:2016:A6, 6, 4 | ANSI 138:2019:Level 2
Viton 890-09
Chemical Protection Gauntlet with Unsupported Cuff & Anatomical Shape
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:D, F, L | EN 388:2016 + A1:2018:1020X | EN 511:1 2 1 | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 388:2016:1020X
BMG255
Multi-Purpose Nylon/Nitrile Foam Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4121X | EN 388:2016:4121X
4570
Enquiry for: 4570
Thank you for your message. We'll be in touch soon.