170R
Flock-Lined Gauntlet with PVC Coating
Product Features
- Fully coated
- Scalloped edge
- Raised finish
- Antibacterial and anti-odour treatment
- Special hydrocarbon treatment
- Anatomical shape
Features
Further Information
A thin, light glove that absorbs perspiration without reducing the tactile feel. Seals and protects the hand against chemicals while remaining flexible. Impermeable for working in damp or greasy environments. Surface enables a secure grip on slippery objects. Greater hygiene. Designed for easy movement and continuous wear. Extended protection on the forearm
Product Specifics
| Coating | PVC |
|---|---|
| Coating Type | Fully Coated |
| Cuff Style | Gauntlet |
| Liner | Viscose Flock Nitrile |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| Cat Level | II |
|---|
Selected Option Specifics
| SKU | SHO1704 |
|---|---|
| Size | 10/XL |
| Main Colour | Blue |
Ordering information
| Items per Pack | 10 |
|---|---|
| Case Quantity | 120 |
| Packs Per Case | 12 |
Packaging
| Weight | 135g |
|---|---|
| Pack weight | 1.49kg |
| Case height | 31cm |
| Case length | 52.5cm |
| Case width | 42cm |
| Case weight | 7.7kg |
Cleaning
Wipe with a damp cloth to clean
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown
Inspect the gloves to ensure no damage is present
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
General handling glove. Not suitable for cut, thermal, electrical, chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
You may also like
310 Orange
Natural Latex Coating Grip Glove
EN 388:2016 + A1:2018:2142X | EN 388:2016:2142X
CLEARANCE
Gamma 3 Amber
Cut Resistance with a Nitrile Sponge Grip
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B:K, P, T | EN 388:2016 + A1:2018:4X43B | EN 388:2016:4X43B
Eco Bronze
Insulated Glove with Recycled Polyester Liner
EN 388:2016 + A1:2018:3331B | EN 511:X 2 X | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A2, X, X
BMG215
Soft & Durable Nitrile Foam Coated Glove
EN 388:2016 + A1:2018:4131X | EN 388:2016:4131X
170R
Enquiry for: 170R
Thank you for your message. We'll be in touch soon.