BMG462
Single-Use Powder Free Nitrile Glove
Product Features
- Textured finish on the fingertips to enhance grip
- Comfortable with a 'second skin' feel
- Latex & powder-free
- Approved for food handling
- Beaded cuff
- AQL 1.5
- Dual labelling: PPE & medical
- Medical device compliant (MDD 93/42/EEC), conforms to EN455 (all parts)
Certifications
CAT III
EN ISO 374-1:2016
+ A1:2018 - TYPE B
+ A1:2018 - TYPE B
K, P, T
EN ISO 374-5:2016
+ A1:2018
+ A1:2018
Micro Organisms
FOOD SAFE
Features
Further Information
Lightweight, powder-free, single-use gloves with textured fingertips. Provides a very good alternative to Vinyl gloves. EN374-1/375-5/420
Product Specifics
| AQL | 1.5 |
|---|---|
| Coating | Uncoated |
| Cuff Style | Beaded |
| Food Safe | ✓ |
| Liner | Nitrile |
| Reusable | ✓ |
Certifications
| CE | ✓ |
|---|---|
| Cat Level | III |
| EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B | K, P, T |
| EN 420:2003 + A1:2009 | ✓ |
| EN ISO 374-5:2016 + A1:2018 | Micro Organisms |
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type B
| Value | K, P, T |
|---|---|
| Type B | At least 3 chemicals for 30 minutes |
| K | Sodium Hydroxide 40% |
| P | Hydrogen Peroxide 30% |
| T | Formaldehyde 37% |
Selected Option Specifics
| SKU | BMG00462DD |
|---|---|
| Size | 7/S |
| Main Colour | Blue |
Ordering information
| Case Quantity | 10 |
|---|
Packaging
| Unit Height | 7mm |
|---|---|
| Unit Length | 22mm |
| Unit Width | 12mm |
| Weight | 10g |
| Case height | 23cm |
| Case length | 36.5cm |
| Case width | 25cm |
Cleaning
To clean, wipe with a damp cloth
Note: the performance characteristics of worn and laundered gloves may differ from the results shown
Inspect the gloves to ensure no damage is present
Lifetime
Service life depends on the glove application and therefore cannot be specified. It is the responsibility of the user to ensure the glove is suitable for its intended use.
Storage
Store in dry conditions in the original packaging and away from direct sunlight
Recommendations for Use
Single use glove. Not suitable for mechanical, thermal, heat, electrical, heavy chemical protection. Do not use near moving machines if there is a risk of entanglement
You may also like
Aria Lite
Nitrile Foam Palm Glove with High Breathability and Excellent Abrasion Resistance
EN 388:2016 + A1:2018:4131A | EN 407:2020:X1XXXX | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:A1, 4, 2
CLEARANCE
4552
Biodegradable, Multi-Purpose Glove with Sponge Nitrile Grip
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:J, K, L, M, N, O, P, T | EN 407:2020:X1XXXX | EN 388:2003:4121
Kopter+
High Cut Resistant Sleeve For Full Arm Protection
EN 388:2016 + A1:2018:4X41F | ANSI/ISEA 105:2016:A6, X, X
Nitri-Dex 707FL
Food Safe Chemical Resistant Nitrile Glove
EN ISO 374-1:2016 + A1:2018 Type A:J, K, L, O, P, T | EN ISO 374-5:2016 + A1:2018:Micro Organisms + Virus | EN 21420:2020 | ANSI/ISEA 105:2016:X, 6, X
BMG462
Enquiry for: BMG462
Thank you for your message. We'll be in touch soon.